Informacje techniczne

Elektrocarbon-Odlewy produkuje komutatory walcowe zgodnie z aktualnie obowiązującymi polskimi normami (PN) i normami zakładowymi (ZN i WTO).

Profil produkcyjny obejmuje komutatory zaprasowane o średnicach od 18 do 120 mm oraz komutatory na częściach stalowych o średnicach do 150 mm.

komutatory zaprasowane tłoczywem elektroizolacyjnym w tym:

  • zaprasowane,
  • zaprasowane z tulejką,
  • zaprasowane z pierścieniami wzmacniającymi i z tulejką,
  • komutatory zaprasowane bezmikowe,
  • komutatory zaprasowane bezmikowe z tulejką,
  • zaprasowane o konstrukcji otwartej,

komutatory o konstrukcji metalowej w tym skręcane.


Poszczególne rozwiązania konstrukcyjne komutatorów i głowic pierścieni ślizgowych oraz ich podstawowe wymiary podane są w katalogu. Istnieje możliwość wykonania również innych typów komutatorów, po uzgodnieniu szczegółów konstrukcyjno-technicznych. Nasi specjaliści służą radą i pomocą w doborze optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych komutatorów do określonych celów w powiązaniu z doborem i wykonaniem właściwych szczotek elektrycznych.

Jakość wykonania

Wszystkie nasze wyroby produkujemy z uwzględnieniem wymogów systemu zarządzania jakością w zakresie konstrukcji, produkcji, montażu i serwisu, opartych na wymaganiach normy ISO/TS 16949:2009.

Trzymadła szczotkowe poddawane są szczegółowej kontroli jakości, a w zakresie podstawowych wymiarów: gniazda szczotkowego, wysięgu i wymaganego nacisku na szczotkę - kontroli stuprocentowej.

Ponadto systematycznie prowadzi się kontrolę jakości wszystkich wymiarów wykonywanych części i podzespołów.

Stosowany system zapewnia stałe podnoszenie jakości naszych wyrobów i gwarantuje maksymalne zaspokajanie potrzeb i wymagań naszych odbiorców.

Pliki do pobrania

  Katalog komutatorów

  pobierz plik (PDF)